Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Здравейте, аз съм Ива.
В България, един от най- тачените празници е 24 май или както е известен Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост .
В този урок ще научите повече подробности за този ден и защо и как българите празнуват 24-ти май.
Знаете ли каква е връзката между глаголицата и кирилицата, която се използва в днешно време?
Ще ви покажем отговора в края на това видео.
24-ти май е ден на българската просвета и култура, а също така и на създаването на така наречената глаголица , която е вид писменост и всъщност представлява първата славянска азбука . Тя е създадена от братята Кирил и Методий, наричани още Солунските братя. Те са използвали глаголицата за записване на преводите на Библията и по този начин са помогнали за запазването на културното наследство на бъдещите славянски народи.
Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост започва да се чества за пръв път в епохата на българското Възраждане като ден за почитане делото на братята Кирил и Методий. Така този ден става един от начините българите да покажат своето признание и преклонение пред образованието, науката и културата. През 1990 година той става официален празник на Република България.
Химн на този празник е песента "Върви, народе възродени", която бива изпълнявана всяка година на честванията на 24-ти май. Празненствата включват тържествени програми с музикални изпълнения на хорови песни и на народни танци. Обикновено училищата и университетите имат празнична украса с венци и цветя, както и богата културна програма. Много често се организират и шествия с участието на ученици и преподаватели.
Песента "Върви, народе възродени" е стихотворение , написано от поета Стоян Михайловски, което вдъхновява композитора Панайот Пипков за музиката към текста. Българите обичат да проверяват дали другите знаят текста и автора на песента.
И сега ще ви дадем отговора на загадката от по-рано.
Знаете ли каква е връзката между глаголицата и кирилицата, която се използва в днешно време ?
Светите братя Кирил и Методий създават глаголицата. Кирилицата се появява в България в края на IX век. През X и XI век кирилицата се е употребявала наред с глаголицата, но през XII век постепенно започва да я измества.
Как беше този урок? Научихте ли нещо интересно?
А вие празнувате ли подобен ден на културата и науката?
Оставете коментар за нас на BulgarianPod101.com И така до следващия урок!

Comments

Hide