Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Паисий Хилендарски
Паисий Хилендарски е една от най-важните личности в българското национално възраждане. Много българи го считат за баща на това движение. Той написва "История славяноболгарская", която отразява втората половина на съвременната българска история. Паисий прекарва две години в събиране на информация и пътувания до днешна Централна Европа, за да научи повече за историята на България. Той написва книгата си в опит да състави пълна история на нацията и да пробуди и помогне за създаването на национална самоличност и самосъзнание.
Паисий е роден през 1722 г., най-вероятно в българския град Банско. Той постъпва в Хилендарския манастир в 1745 г. По време на престоя си там става йеромонах и служи също така като проигумен. Освен това Паисий обикаля България в качеството на монах просяк (таксидиот). Историците вярват, че е починал по време на обиколката си на път към планината Атон.
Повечето българи веднага разпознават първото изречение на "История славяноболгарская"- "Защо се срамиш да се наречеш българин?" Оттам нататък книгата навлиза в представяния, животоописания и подробности за важни фигури в славянското християнство, включително и за Кирил и Методий. По време на обиколките си като монах просяк Паисий я разпространява по цялата страна. Все повече и повече българи я четат и така националната същност се изгражда и укрепва. Това е важен момент в българската история, защото след повече от 350 години като част от Отоманската империя народът е изгубил самоличността си. Книгата на Паисий не само заема съществено място при зараждането на българското национално възраждане, но и се смята за първата по рода си българска историография.

Comments

Hide