Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Георги Сава Раковски
Георги Сава Раковски (по рождение Съби Стойков Попович) е писател и извънредно важен предводител на българското национално възраждане. Роден е през 1821 г. в много богато семейство. Посещава Гръцкия православен колеж в Истанбул. Заради участието си в българската революция той е осъден на смърт на 20-годишна възраст. Негов гръцки приятел му помага да избяга във Франция, но от този момент нататък Раковски е често в затвора и прекарва голяма част от живота си в бягство от властите.
Най-известната творба на Раковски е поемата "Горски пътник", която написва, докато се укрива от турците по време на Кримската война. Много от учените считат тази поема за един от първите официални български романи. В нея се разказва за човек, който организира бунт срещу турските власти. Целта на Раковски при издаването на поемата е не само да подтикне хората да се изправят срещу турците, но и да отмъсти за жестокото отношение на турците към себе си и към други хора. Макар че е много важно за революцията, литературното произведение "Горски пътник" всъщност не е завършено. Употребата на архаичен език го прави трудно за четене, но независимо от това то оказва много голямо влияние върху начина на мислене в България.
Раковски помага за образуването на Българския революционен централен комитет в Букурещ, който ръководи едно неуспешно въстание срещу отоманските власти в България. Много от борците в това въстание са екзекутирани. Раковски умира от туберкулоза през 1867 г.

Comments

Hide